OUR CLASSES

Click images for more info

MONDAY

 

 

 

 

4.00-4.30pm - PL - Alicia C (main studio) & Millie C (basement studio)

 

4.30 - 5.00pm - PL - Arwen E (main studio) & Livia W (basement studio)

 

5.00 - 5.30pm - PL - Junior competition class (main studio) & Kate R (basement studio) 

 

5.30 - 6.00pm - PL - Jessica M (main studio) & Millie M (basement studio)

 

6.00 - 6.30pm - Extra tap (main studio) & Laila M (basement studio)

 

6.30 - 7.15pm -  Senior competition class (main studio)

7.15-7.45pm - PL - Hannah S (main studio) & Evie J (basement studio) 

7.45 - 8.15pm - PL - Hannah A (main studio) 

TUESDAY

4.30 - 5.00pm - PL Hollie K

5.00 - 5.30pm - PL - Seren P (main studio) & Darcy B (basement studio)

5.30 - 6.15pm - Grade 4 theatrecraft (main studio) & Intermediate theatrecraft (basement studio)

6.15 - 7.00pm - Grade 5 modern (main studio) &

advanced modern (basement studio) 

7.00 - 7.45pm - Intermediate & advanced ballet (main studio) & grade 5 ballet (basement studio) 

7.45 - 8.30pm - Grade 5 tap (main studio) & advanced tap (basement studio)

8.30 - 9.15pm - Adult Tap (Main studio)

WEDNESDAY

4.15  - 5.00pm Junior acrobatic arts  

5.00 - 5.30pm - Primary contemporary modern (main studio) & preparatory theatrecraft (basement studio) 

5.30 - 6.00pm - Grade 1 Theatrecraft (main studio) & preparatory contemporary modern (basement studio)

6.00 - 6.30pm - Grade 3 Contemporary Modern (basement studio)

6.00 - 6.45pm - Intermediate acrobatic arts (main studio)

6.45 - 7.15pm - Grade 4 Theatrecraft (main studio)

7.15 - 8.00pm - Senior Acro (main studio)

8.00 - 8.45pm - Commercial  

TIMETABLES

THURSDAY 

10.00 - 10.30am - Dinky dance tots 

4.15 - 5.00pm - Nursery & Rosette class 

5.15 - 5.45pm - Preparatory Ballet 

5.45 - 6.15pm - Preparatory Tap

6.15-6.45pm - Grade 2 ballet (main studio) & Primary Ballet (basement studio)

6.45 - 7.15pm - Grade 2 Tap (main studio) & Primary Tap (basement studio)

7.15 - 7.45pm - Grade 4 ballet 

7.45 - 8.15pm - Grade 4 tap 

SATURDAY

9.00 - 9.45am- Nursery class (main studio)

9.15 - 10.00am - Rosette class (basement studio)

10.00 - 10.30am - Primary ballet (main studio) & preparatory ballet (basement studio)

10.30 - 11.00am - Primary tap (main studio) & preparatory ballet (basement studio) 

11.00 - 11.30am - Preparatory contemporary (main studio) & disco (basement studio) 

11.30am - 12.00pm - Primary theatrecraft 

12.00 - 12.30pm - Grade 2 ballet (main studio) & grade 1 ballet (basement studio)

12.30 - 1.00pm - Grade 2 tap (main studio) & grade 1 tap (basement studio)

1.00 - 1.30pm - Primary contemporary Modern 

1.30 - 2.00pm - Grade 1 theatrecraft 

2.00 - 2.30pm - Grade 5 ballet 

2.30 - 3.00pm - Grade 5 tap 

3.00 - 3.30pm - Grade 4 contemporary